Թրամփը Նեթանյահուին ասել է, որ կաջակցի Իսրայելի հրթիռային հարվածներին Իրանի դեմ. Լրատվամիջոց
Վաշինգտոնը քննարկում է իրանական հրթիռային ծրագրի շուրջ իրավիճակի զարգացման տարբեր սցենարներ: Եթե դիվանագիտական ջանքերը ձախողվեն, ԱՄՆ-ն չի բացառում Իսրայելի ռազմական գործողություններին աջակցելը, հաղորդում է CBS News-ը:
Դեկտեմբերին Մար-ա-Լագո նստավայրում կայացած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին տեղեկացրել է իր պատրաստակամության մասին աջակցել Իրանի հրթիռային ծրագրի դեմ Իսրայելի հարվածներին, եթե Վաշինգտոնը և Թեհրանը չկարողանան համաձայնության գալ:
ԱՄՆ ռազմական և հետախուզական շրջանակների աղբյուրների համաձայն՝ ուշադրության կենտրոնում էր ոչ թե Իսրայելի գործողությունների հնարավորությունը, այլ ԱՄՆ հնարավոր աջակցության ձևաչափը:
Քննարկվող տարբերակների թվում են իսրայելական ինքնաթիռների թռիչքի ժամանակ վառելիքի լիցքավորումը և երրորդ երկրների օդային տարածքով թռիչքի թույլտվության հարցը:
Դեռևս պարզ չէ, թե որ երկրները կտան նման թույլտվություն: Նախկինում Հորդանանը, Սաուդյան Արաբիան և Միացյալ Արաբական Էմիրությունները հրապարակավ հայտարարել էին, որ թույլ չեն տա իրենց օդային տարածքը օգտագործել Իրանի դեմ հարվածների համար:
Այս ազգային անվտանգության քննարկումները համընկել են տարածաշրջանում ԱՄՆ ռազմական ներկայության ամրապնդման հետ:
Մասնավորապես, որոշում է կայացվել Մերձավոր Արևելք ուղարկել USS Gerald R. Ford ավիակիրը և դրան ուղեկցող ռազմածովային խումբը։
Իսրայելի վարչապետը շարունակում է կասկածամիտ լինել դիվանագիտական գործընթացի նկատմամբ և պնդում է, որ Իրանի հետ ցանկացած համաձայնագիր պետք է ներառի բալիստիկ հրթիռների սահմանափակումներ։