CCAF-ը խիստ դատապարտում է Նիկոլ Փաշինյանի արշավը Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ․ հայտարարությունIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումԳերտերությունների արտաքին քաղաքականության համար սկսվելու են ավելի թեժ ժամանակներ․ ԶաքարյանՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԼիբանանում իսրայելական ԱԹՍ-ն հարձակվել է դպրոցական ավտոբուսի վրաՎաղը Բաքվի դատարանում կշարունակվի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու «դատավարությունը»ԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտում«Բագրատաշեն»-ի անցակետով Հայաստան մուտք գործելիս ձերբակալվել են հետախուզվողներԱյս նկարի ո՞ր թվերի մեջ էիք պատկերացնում ձեզ ութ տարի առաջ․ Արմեն ԱշոտյանԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանՆախատեսվում է ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպումՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցըԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանԵրախտագիտությունն եմ հայտնում Լիտվային Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդմանն աջակցելու համարՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Կաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրելը եղել է ուղիղ Փաշինյանի ցուցումով․ հայտարարություն
Ուկրաինան փողերի լվացման գործով մեղադրանք է առաջադրել էներգետիկայի նախկին նախարարի դեմ
Ուկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարար Գերման Գալուշչենկոյին մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման գործով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Ուկրաինայի Ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոյի հայտարարության մեջ։Ուկրաինայի էներգետիկայի նախկին նախարար Գալուշչենկոն, որը պաշտոնանկ էր արվել «Էներգոատոմ»-ում կոռուպցիոն սկանդալի պատճառով, փետրվարի 15-ին ձերբակալվել է արտասահման մեկնելու փորձի ժամանակ։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ նախկին պաշտոնյան ձերբակալվել է «Միդաս» անունը ստացած՝ էներգետիկ ոլորտում լայնածավալ կոռուպցիոն գործի շրջանակներում։ Այլ մանրամասներ չեն տրամադրվել։Ըստ «Ուկրաինսկա պրավդա»-ի՝ Գալուշչենկոն իջեցվել է գնացքից՝ երկրի սահմանը հատելու փորձի ժամանակ։ Նրան տեղափոխել են Կիև։Գերման Գալուշչենկոն 2021 թվականի ապրիլից մինչև 2025 թվականի հուլիսը զբաղեցրել է Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարի պաշտոնը, որից հետո Վոլոդիմիր Զելենսկին նրան նշանակել էր երկրի արդարադատության նախարարի պաշտոնում։2025 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ուկրաինայի ազգային հակակոռուպցիոն բյուրոն հայտարարեց «Էներգոատոմ»-ում հանցավոր կազմակերպության բացահայտման մասին: Ենթադրվում էր, որ սխեմայի մասնակիցները պահանջել են պետական ​​ընկերության մատակարարներից և կապալառուներից 10-15% կաշառք՝ սպառնալով կասեցնել արդեն մատուցված ապրանքների և ծառայությունների վճարումները կամ չեղյալ համարել նրանց մատակարարի կարգավիճակը: Հետաքննիչների տվյալներով՝ մասնակիցները նաև փող են լվացել՝ «Էներգոատոմ»-ի էներգետիկ օբյեկտները ռուսական հարձակումներից պաշտպանելու շրջանակում:Հաջորդ օրը բյուրոն հայտարարել էր «Էներգոատոմ»-ի գործով հինգ անձի ձերբակալության մասին, այդ թվում՝ գործող և նախկին պաշտոնյաների:
Հետաքննիչները սխեմայի կազմակերպիչ էին ճանաչել նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու գործընկեր և «Քվարտալ 95»-ի համասեփականատեր Թիմուր Մինդիչին: Մինդիչը չէր ձերբակալվել, քանի որ նա արդեն փախել էր երկրից: Հետագայում լրագրողները նրան հայտնաբերել էին Իսրայելում:Այս գործի շրջանակում Ուկրաինայի նախկին փոխվարչապետ Ալեքսեյ Չեռնիշևը կալանավորվել էր երկու ամսով, հարցաքննվել էր պաշտպանության նախկին նախարար Ռուստեմ Ումերովը, խուզարկվել էր Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Անդրեյ Երմակը, ով կարճ ժամանակ անց հրաժարական էր տվել։
Սկանդալի ֆոնին Գալուշչենկոն նոյեմբերի 12-ին հեռացվել էր արդարադատության նախարարի պաշտոնից։