Երևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել էՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Վենետիկի հանձնաժողովը խնդրել է վերացնել երկքաղաքացիության և մշտական բնակության ցենզերը․ փաստաբանԹոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԻնքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանԿանխվել է ՀՀ-ից մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման մետաղներից զարդերի արտահանման փորձըՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան
2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասին
Գոհար Մելոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեսանյութ է հրապարակել և կից գրել.
Հարգելի հայրենակիցներ, ընկերներ շնորհակալ եմ սրտացավության ու աջակցության համար:
Ուրբաթ օրը Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունում մոտ 40-րոպեանոց հարցազրույցիցս՝ իշխանական ԶԼՄ-ները, տելեգրամյան ալիքները, լրագրողներն ու ֆեյքային էջերը, տարածում են բովանդակությունից կտրված հատված՝ «Կիրանցը հանձնվել է» վերնագրով։ Իսկ հենց ինքը՝ Փաստերի ստուգման հարթակը, խեղում է բացահայտ փաստերը:
Նախ՝ շնորհակալ եմ հարցազրույցս այսչափ ջանասիրաբար տարածելու համար. միանշանակ՝ Սամվել Կարապետյանն լինելու է ուժեղ Հայաստանի ուժեղ վարչապետը:
Ինչ վերաբերում է պատասխանիցս կտրված հատվածին՝ «Կիրանցը հանձնված լինելու մասին» ձևակերպմանը
2024 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին, Տավուշի մարզում այսպես կոչված «սահմանազատման» գործընթացի ժամանակ, ՀՀ Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով ԱՄՐԱԳՐՎԱԾ ՉԷՐ որևէ պետական մարմնի, հանձնաժողովի կամ դրա որևէ անդամի սահմանազատում իրականացնելու իրավասությունը:
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգը վավերացնելու մասին ՀՀ օրենքը օրինական ուժի մեջ է մտել միայն 2024 թվականի հոկտեմբերի 24-ին։
Տավուշի հատվածում միակողմանի զիջումներ անելուց մոտ 6 ամիս անց:
Այսինքն՝ 2024 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին Տավուշում իրականացված սահմանազատումը կատարվել է ԱՌԱՆՑ իրավական հիմքի:
Հետևաբար՝ առանց իրավական հիմքի տարածքային որևէ զիջում «հանձնում» անվանելն առավել քան արդարացված է։
Հարցազրույցիս անդրադարձած fip.am-ը նշում է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև Տավուշի հատվածում սահմանազատումը իրականացվել է ԽՍՀՄ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 1976 թվականի քարտեզով։
Լա՛վ, պատկերացնենք, որ այդպես է, և առանց հանձնաժողովի գործունեությունը կանոնակարգող իրավական հիմքի տարածքների հանձնումը կատարվել է հենց այդ քարտեզով։
Այդ դեպքում խնդրում եմ fip.am-ին պատասխանել հետևյալ 2 հարցին
1) Ո՞ր իրավական ակտով է նախատեսվել, որ սահմանազատումը պետք է կատարվի հենց այդ քարտեզի հիման վրա։
2) Եթե նման նորմատիվ իրավական ակտ չի ընդունվել, ապա ՀՀ պետական կադաստրի կողմից որպես օրինական սեփականության իրավունք գրանցված հողամասերի փոխանցումը Ադրբեջանին ինչպե՞ս կարելի է բնութագրել, եթե ոչ «հանձնում»։
Իսկ բանաձեւի համատեքստում ընդամենը «կասեցնել» եւ «լուծարել» եզրույթների շփոթ է եղել, քանի որ հաջորդիվ խոսում եմ Մինսկի խմբի ԼՈՒԾԱՐՄԱՆ մասին։