Իշխանությունը հատեց ևս մեկ կարմիր գիծ՝ քրեական հետապնդում հարուցելով Վեհափառի դեմ․ հայտարարությունԼեհաստանը ռեպարացիաների պահանջը տարածում է Գերմանիայից բացի նաև Ռուսաստանի վրաԻդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասին (տեսանյութ)«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՀամագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են մեկ կիլոգրամ 148 գրամ մարիխուանաԴեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԿամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն ՄարուքյանԴատարանը Ստեփան Ասատրյանի գործունեությունը կարգավորող պայմանագիր է պահանջել Հայ Առաքելական Եկեղեցուց«Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՎրաստանը նվաճեց իր առաջին մեդալը Ձմեռային օլիմպիական խաղերի ողջ պատմության ընթացքումԸնթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԲաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունըՄենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԲացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման ԱբովյանԱրդյոք այդ «դատավարության» հեղինակները գիտե՞ն՝ գաղափարները դատապարտել հնարավոր չէ․ Թանդիլյան
Դատարանը Ստեփան Ասատրյանի գործունեությունը կարգավորող պայմանագիր է պահանջել Հայ Առաքելական Եկեղեցուց
Կարգալույծ քահանաներից Ստեփան Ասատրյանը դատական հայց էր ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությունը և իրեն վերականգնել Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում։ Դատարանը վերադարձրել էր հայցադիմումը և երեք օր ժամանակ տվել հայցադիմումում առկա թերությունները վերացնելու համար։
Այնուհետև, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Սիմա Աբովյանի, որոշում է կայացրել հայցադիմումն ընդունել վարույթ։
Դատարանը կիրառել է հայցի ապահովման միջոց և պարտավորեցրել է «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությանը և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել Ստեփան Արտակի Ասատրյանի պաշտոնավարումը Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում, մինչև սույն քաղաքացիական գործով վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը: Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից։
Բացի այդ, դատարանը պահանջել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուց ներկայացնել հետևյալ ապացույցները․
«Ստեփան Ասատրյանին պաշտոնից ազատելու մասին Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի 21.10.2025 թվականի թիվ 1042 հայրապետական տնօրինության հիմքում ընկած փաստերը հաստատող ապացույցները, ինչպես նաև դրանում որպես հիմք վկայակոչված ներքին և անհատական իրավական ակտերը, Ստեփան Արտակի Ասատրյանի գործունեությունը կարգավորող պայմանագրերը:
Ընդդեմ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայց էր ներկայացրել նաև Արամայիս Թախմազյանը՝ պահանջելով իրեն վերականգնել Թալինի տարածաշրջանի հոգևոր hովվի պաշտոնում: Դատավոր Հովհաննես Մելքոնյանը ևս այդ հայցն ընդունել է վարույթ և որոշում կայացրել պարտավորեցնել «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությանը և այլ անձանց՝ ամբողջությամբ և առանց խոչնդոտ ապահովել հայցվոր՝ Արամայիս Դավթի Թախմազյանի պաշտոնավարումը Թալինի տարածաշրջանի հոգևոր հովվի պաշտոնում»։
Նշենք, որ ընդդեմ Ստեփան Ասատրյանի դատական հայց էր ներկայացրել Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին՝ պահանջելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն սեփականության իրավունքով պատկանող Արագածոտնի մարզի Աշտարակ համայնքի Օհանավան գյուղի Հովհաննավանքի եկեղեցին (այդ թվում՝ Եկեղեցու բանալիները) հետ վերադարձնել և պարտավորեցնել՝ արգելելով Ստեփան Արտակի Ասատրյանին Հովհաննավանքի եկեղեցու հետևյալ հատվածները՝ խորան, ավանդատուն և ատյան մուտք գործել։ Հայցն ընդունվել է վարույթ երեկ՝ փետրվարի 16-ին։