«Օպել»-ի վարորդը Մարգահովիտ գյուղի գազալցակայանում վճարել է կեղծ թղթադրամով․ նա հայտնաբերվել էՍա եկեղեցահալած գործընթաց է․ պետությունը մխրճվել է Եկեղեցու ներքին կյանքի մեջ․ փաստաբանԻշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետՌուսաստանը, Չինաստանը և Իրանը նավեր են ուղարկել Հորմուզի նեղուցում կայանալիք զորավարժություններինԻշխանությունը հատեց ևս մեկ կարմիր գիծ՝ քրեական հետապնդում հարուցելով Վեհափառի դեմ․ հայտարարությունԼեհաստանը ռեպարացիաների պահանջը տարածում է Գերմանիայից բացի նաև Ռուսաստանի վրաԻդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասին (տեսանյութ)«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՀամագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են մեկ կիլոգրամ 148 գրամ մարիխուանաԴեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» ՇարժումԿամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն ՄարուքյանԴատարանը Ստեփան Ասատրյանի գործունեությունը կարգավորող պայմանագիր է պահանջել Հայ Առաքելական Եկեղեցուց«Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՎրաստանը նվաճեց իր առաջին մեդալը Ձմեռային օլիմպիական խաղերի ողջ պատմության ընթացքումԸնթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման Աբովյան
Սա եկեղեցահալած գործընթաց է․ պետությունը մխրճվել է Եկեղեցու ներքին կյանքի մեջ․ փաստաբան
Այստեղ բացարձակ իրավական գործընթաց չկա, չի էլ կարող լինել։ Այս մասին 24News-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Արմինե Ֆանյանը՝ անդրադառնալով դատարանի կողմից կարգալույծ հոգևորականներ Ստեփան Ասատրյանի և Արամայիս Թախմազյանի հայցերի ապահովման միջոց կիրառելուն։
«Բոլորս էլ գիտենք, որ Կաթողիկոսի տնօրինությունը ոչ ոք չի կարող վերացնել, ոչ մի դատարան, դա դատարանի իրավասության հարց չէ առհասարակ, որովետև վեճն ինքնին իրավական չէ։ Աշխատանքային հարաբերությունները բացակայում են։ Այստեղ կիրառելի չէ Հայաստանի Հանրապետության որևէ օրենսդրություն, որով առաջնորդվում է քաղաքացիական կամ վարչական դատարանը։ Գործընթացը բացարձակապես իրավական բնույթ չի կրում։ Բոլորս էլ լավ հասկանում ենք, թե սա ինչ գործընթաց է․ ավելի շատ եկեղեցահալած գործընթաց է։ Տեսանք՝ քրեական հետապնդում հարուցվեց վեց բարձրաստիճան հոգևորականի և Ամենայն Հայց Կաթողիկոսի նկատմամբ։ Այս գործընթացն անվանել իրավական ոչ միայն ճիշտ չէ, այլ նաև իրատեսական չէ, որովհետև պետությունն իր ստանձնած ոչ միայն միջազգային իրավական պարտավորություններով, այլ նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և մեր Մայր օրենքով իրավունք չունի միջամտել Եկեղեցու ներքին կյանքին։ Մենք այսօր տեսնում ենք, որ պետությունն իր բոլոր լծակներով միջամտում է եկեղեցու ներքին կյանքին»,-ասաց Արմինե Ֆանյանը։
Ըստ փաստաբանի՝ այս պարագայում դատարանները պետք է վերադարձնեին այդ հայցը, քանի որ այդ հայցերը քննարկման ենթակա չեն որևէ ֆորմատով։
«Ախր սա իրավական աբսուրդ է։ Ի՞նչ տեսակ օրենսդրությամբ ես դու առաջնորդվում։ Սա քաղաքացիաիրավական հարաբերություն չի ընդհանրապես, իսկ դու կարող ես միջամտել միայն այդ տիրույթում։ Եկեղեցին իր ներքին կյանքն ունի, իր ներքին օրենքներն ու կանոնները։ Պետությունն ինքն է որդեգրել իր քաղաքականությունը, որ չմիջամտի այդ ներքին կյանքին։ Բայց մենք ի՞նչ ենք տեսնում․ ամբողջությամբ պետությունը մխրճվել է եկեղեցու ներքին կյանքի մեջ և ուզում է որոշել՝ ով լինի քահանա, ով՝ ոչ։ Ով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ լինի, ով՝ ոչ։ Սա խայտառակություն անվանելն էլ է մեղմ»,-նշեց Արմինե Ֆանյանը։
Հիշեցնենք, որ դատարանը կիրառել է հայցի ապահովման միջոց և պարտավորեցրել է «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցի» կրոնական կազմակերպությանը և այլ անձանց ամբողջությամբ և առանց խոչընդոտ ապահովել Ստեփան Արտակի Ասատրյանի պաշտոնավարումը Սուրբ Հովհաննավանքի հոգևոր հովվի պաշտոնում, մինչև սույն քաղաքացիական գործով վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը։